Expirované domény

Monitoring Expirovaných Domén

V kategoriích našeho blogu naleznete denní monitoring expirovaných domén, kterým se blíží datum uvolnění a také výsledky odchytů domén jednotlivými registrátory. K čemu je takový seznam dobrý? Ať již uvažujete o výběru jména, nebo chcete investovat do progresivního odvětví, potřebujete znát trh. A na výsledcích odchytů domén je trh znát. Oddělí zrno od plev. Kvalitní domény zůstanou a desítky či stovky těch bezcenných propadnou každý den. Na odchytech poznáte trendy, znaky kvality domén i relativní vzácnost hodnotných domén.

Expirace domén FAQ

Jak zjistím kdy bude uvolněna konkrétní doména pro novou registraci?

České domény jsou vedeny v registru CZ NIC a z něj se též dozvíte datum tzv. expirace domény. Samotný mechanismus uvolnění probíhá tak, že doména je nejprve znefunkčněna a poté vyřazena ze zóny se statusem Expired. Po dobu 45-ti dní ji v této fázi může majitel obnovit. CZ NIC během této lhůty zasílá též písemné upozornění na adresu uvedenou u majitele domény. Po uplynutí této ochranné lhůty je doména příslušný den mezi 14-tou a 15-tou hodinou smazána a je k dispozici pro vaši registraci.

Jak mohu expirovanou doménu registrovat?

Odchytem domén se zabývají registrátoři – ti mají vlastní kanál pro spojení s doménovým registrem CZ NIC. Můžete využít služeb některého (nebo nejlépe některých) z nich. V obvyklém případě se při zájmu více lidí doména draží. Doménu můžete zkusit registrovat na vlastní pěst… to však můžeme doporučit jen v případech domén pro úzké využití, nikoliv u domén s obecně vnímanou tržní hodnotou (např. klíčová slova). K tomu je nutné vlastnit kreditní účet u registrátora, pomocí jeho služeb ručně kontrolovat zda je doména k dispozici a v pravý čas uvolnění registrovat. Oproti registrátorům vám bude “odchyt” domény trvat v řádu minut.

Obecná paranoia při registraci domén

Pro opravdové zajištění registrace volné domény doporučujeme využívat výhradně kreditních učtů u registrátorů. Automatickým ztržením z účtu při registraci získáte zpracování v reálném čase, které je neocenitelné. Již několikrát se objevily pochybnosti (a v doméně .com i důkazy), zda registrátoři a registrační zprostředkovatelé nezneužívají registrační formulář a data návštěvníků k vlastním registracím. Vaše doména přece má větší cenu než registrační poplatek, tak si zajistěte, aby vám neupláchla. Dvakrát rozmyslete, než její název napíšete do kteréhokoliv z “domain lookup” formulářů na stránkách webových služeb. Jakmile se vám jednou stane, že doména která vás napadla byla volná “ještě včera”, kdy jste ji kontrolovali, poznáte, že jistá obezřetnost je určitě na místě.

Ve vašem přehledu doménových tipů jsem nenašel doménu v expiraci XY, jak je to možné?

Naše tipy jsou na inteligentně volená klíčová slova, populární značky a překlepy s důrazem na SEO dopad. Nesnažíme se být kompletní databází. Pro detailní přehled dropů doporučujeme sledovat kompletní přehledy u registrátorů.  Např. na Daukce.cz

Dropy, neboli expirované domény jsou ve fázi vyřazení a můžete je rezervovat skrze některého z Drop-catcherů. Jsou to obvykle registrátoři (nebo drop-catcheři, sdružující více registrátorů – někdy i stovky), kteří mají kanál na centrální doménový registr. V čechách je tato rezervace domény označována obvykle jako speciální registrace ve světě pak jako backorder.

Odchyty .cz domén

Daukce (Kraxnet)

Gransy (Subreg)

RegZone

Odchyty domén /.gTLD .ccTLD  Dropcatchers/

Snapnames

Monetizace domén

Monetizací domén se zabývá tato sekce.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *