Monetizace domén

Je několik používaných variant monetizace domén, pokud odhlédneme od v poslední době stále populárnějšího způsobu, tj. vývoj mini-www stránek.

Tou nejobvyklejší formou je parking. Pro české domény (myšleno domény pro české návštěvníky) můžeme doporučit službu Namedrive. Reklamy poskytuje z Google Feedu a jsou velmi dobře cílené. Nabízí jak 1-click reklamní “landing” stránky, tak styl portál (klient musí kliknout dvakrát – jednou skrze populární klíčová slova a poté na reklamu k tématu). První používá reklamní feed obsahový, druhý zmíněný feed for search. Díky tomu má nastavení portál nižší klikanost a větší CPC (cenu za klik).

Technicky k parkingu nepotřebujete žádné zázemí ani hostingový balíček. Stačí nasměrovat NS záznamy domény na parkingovou společnost. V případě Namedrive je to:

ns1.fastpark.net
ns2.fastpark.net

Parking domén

Parkovací společnosti shodně nabízejí dva typy uvítacích stránek (landing page), 1-click a 2-click.

1-click lander, jádrem první (a jediné) příchozí stránky je množství reklam, jejichž kliknutí se započítává do příjmů. Zobrazené reklamy využívají tzv. content feed (obsahový feed).

2-click lander: první landing page neobsahuje žádné reklamy, pouze klíčová slova (a slovní spojení). Teprve po kliknutí na klíčové slovo se objeví stránka druhá, která již obsahuje reklamy cílené na toto klíčové slovo či slovní spojení. Tyto typy landerů jsou efektivní zejména na domény, které mají širší zaměření či je problém na ně správně zacílit. V okamžiku kdy si uživatel vybere jednu z frází (a ty jsou samozřejmě konfigurovatelné a vybírány automaticky dle návštěvnosti), dostane se mu na druhé stránce relevantních reklam. U tohoto typu landerů samozřejmě klesá míra prokliků (CTR), protože ty probíhají skrze dvě stránky. Na druhou stranu ale zdrojem reklam pro 2-click landery je tzv. search feed, tedy vyhledávací feed, který má vyšší cenu za klik (PPC) než feed obsahový. To je dáno lepším cílením search feedu a částečně je tak kompenzováno snížení CTR oproti 1-click landeru.

Sedo

K registraci stačí podepsat smlouvu a nascanovanou zaslat zpět skrz support centrum.

SedoPro (podmínkou tržby alespoň 200 USD/měs.)

NameDrive

Okamžitá registrace. Poměrně pomalejší přístup ke statistikám, ovšem jsou kvalitní. Jednou z výhod je, že logují i změny v nastavení domén. Pro české domény nepoužívejte cílení skrze kategorie, ale cílení skrze klíčová slova.

Reklamní sítě

Etarget.cz

Velmi povrchní statistiky (jen sumy dnes, včera, poslední týden, tento měsíc, předchozí měsíc, celkem). Velmi často se stává, že vám robot při automatické kontrole prostě smaže reklamní plochu (ano čtete správně, nikoliv deaktivuje – smaže!) pro porušení některých podmínek. Problém je, že tento důvod pro smazání se nedovíte. Dále chybí kvalitní cílení. Typy nabízených reklam jsou kontextové odkazy (čístě text nebo s grafickou ikonou cca 100 x 60), kategorie odkazů (obdoba tag cloud), vyhledávací box a přehrávač videí (zatím beta).

AdFox

Uvítáme když uvedete své zkušenosti se zmíněnými systémi i jinými způsoby monetizace domén a webů.

One thought on “Monetizace domén

  1. Martin 10. 9. 2010 / 9.21

    Můžete přidat sklik 😛

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *