Oceňování webů 1. – Alexa

Tím, že dělám skoro celý život na internetu weby a online projekty, mám celou řadu způsobů jak ocěňovat weby. Často dostávám nabídky na investice do webů nebo jen žádosti o nacenění internetových projektů. Moje tipy využijete, když budete chtít prodat vlastní web anebo vám někdo nabídne WWW stránky k odkupu. Nikdy nevíte na jaký diamant narazíte…

Občas používám několik jednodušších metod, jindy zase více komplexních podle toho o jak drahý nebo důležitý projekt se jedná. Celkově těch způsobů je ale celá řada a právě o nich bude tento seriál. Slibuju si od něj, že vás inspiruju nejen ke správnému a férovému hodnocení webů, ale že vám pomůžu nenechat se napálit při koupi či prodeji webu. Informace mohou být důležité a inspirativní i pro majitele stávajících webů, které chtějí dále rozšiřovat a zvyšovat jejich růst a cenu. To všechno jsou totiž spojené nádoby. Odhad ceny webu jde ruku v ruce s jeho návštěvností, čteností a také příjmy.

Díl 1. Alexa

Mezi nejjednoduší způsoby ocěnění, použitelné i pro úplné začátečníky či investory mimo IT branži, patří Alexa.com – projekt, který vznikl v USA již na přelomu roku 2000 a má mnoho historických dat ze své prohlížečové lišty. Tu sice v ČR používá málo lidí, ale to vůbec nevadí – jde tu o srovnání webů navzájem – čísla tedy bereme jako relativní, nikoliv jejich absolutní hodnoty.

Postup je takový, že si vytipujete i konkurenci a další weby, u kterých návštěvnost znáte přesně. Potom srovnáváte komparativní technikou ocěňovaný web proti webům jejichž detailní čísla znáte. Další krok je srovnání s konkurencí. U navštěvovaných webů je k dispozici i detailní statistika a “demografie uživatelů”. Jeden z důležitých ukazatelů jsou rovněž typická klíčová slova, přes které uživatelé přišli. Dívám se po konkurenčních frázích a zjištuju tím jaké má web na nejdůležitější hledané fráze pozice ve vyhledávačích.

Jednou z nejhodnotnějších informací, kterou Alexa také ukazuje jsou detekované zpětné odkazy (čím více a z co možná nejhodnotnějších webů, tím lépe). To je výhodné zejména nyní, kdy google již nenabízí vyhledávání zpětných odkazů.

A co je nejlepší, že Alexa je jako nástroj v základu zdarma a nabízí poměrně dost informací na jednom místě jedním rychlým hledáním. Proto je pro úplně základní rychlý průzkum nejlepší.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *