Oceňování webů 5. Zisky a tržby webu

Oblíbeným způsobem jak odhadnout cenu webu, který má reálné příjmy (např. z reklamy, prodeje odkazů, prodeje PR článků, recenzí anebo koneckonců i jiných produktů) je takzvaný earnings multiple (neboli násobek zisků).

K získání odhadu se musíte rozhodnout buď pro užití metriky příjmů (tzn. celkových utržených a přijatých tržeb za měsíc) anebo metriky zisku (zisk je to co zbyde z přijatých tržeb po odečtení všech nákladů na provoz apod.). Užijte tu metriku, která dává větší smysl: u webů kde přeprodáváte určité produkty (jako prostředník) má smysl řešit pouze marži, tj. zisk, naopak u webů kde jsou náklady zanedbatelné stačí brát v úvahu samotné příjmy.

Obvykle se vychází z toho, že provoz webů je vysoce konkurenční prostředí a že je nutné do webu i v budoucnu investovat, jinak začne zastarávat a ztrácet za konkurencí (návštěvnost i příjmy pak klesají). Obecně je vždy riziko v tom, že konkurence získá lepší doménu, postaví lepší web anebo jednoduše investuje více prostředků do obsahu a připraví vás o dosavadní výhodný spot ve vyhledávačích. Od toho se odvíjí i násobky, za které se weby prodávají.

Cenové násobky jsou velmi konzervativní – násobek 12 – 24 měsíců u oblastí s vysokou konkurencí a násobek 24-36 měsíčních zisků u oblastí s nižší konkurencí případně webů s vysokou přidanou hodnotou a unikátní výhodou před konkurencí (unique selling proposition).

Pokud tedy na půjčkovém webu jsou zisky z affiliate na půjčky např. 500 Kč za měsíc (po odečtení nákladů na provoz, reklamu, zpětné linky apod.) můžete očekávat získání 12-24 násobku tedy ceny webu řádově od 6.000 – 12.000 Kč.

Pochopitelně tato metoda se využívá zejména na plně monetizované weby. Weby s nevyužitým / neprodaným potenciálem je nutné oceňovat jinak.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *